Biografie w Czytelni Słów

Ostatnie przed wakacjami spotkanie w Czytelni Słów odbędzie się 3 czerwca o 17.00 w Książnicy Podlaskiej w Białymstoku (VI piętro). Zapraszamy miłośników czytania i dyskutowania o książkach przy kawie i w dobrym towarzystwie. Tym razem “bohaterkami” spotkania Klubu Kochających Książki będą biografie. Spróbujemy przede wszystkim odpowiedzieć na pytanie, dlaczego tak chętnie zaglądamy na literackie terytorium życia artystów, naukowców, polityków?

13327393_1076628195743192_817978329387519586_n

„Biografia to ściśle określony obszar ograniczony od północy przez historię, od południa przez fikcję, od wschodu przez nekrolog, a od zachodu przez nudę” – tak gatunek ten scharakteryzował brytyjski biograf Philip Guedalla. Rzeczywiście, po tę formę literacką czytelnicy w Polsce bardzo chętnie sięgają. Z badań przeprowadzonych przez CBOS w 2011 roku wynika, że biografie zajmują 3 miejsce (na 18 możliwych) wśród najchętniej wybieranych gatunków. Co więcej, stanowią jeden z nielicznych gatunków, który zyskał na zainteresowaniu, a nie stracił.

Czytając biografię podglądamy czyjeś życie, zaglądamy przez dziurkę od klucza, podsłuchujemy, wczytujemy się w intymny pamiętnik i odkrywamy prywatne listy. Oto prawdziwy czar biografii! Można by stwierdzić, że dzięki biografiom łamiemy wszelkie zasady dotyczące poszanowania cudzej prywatności (gdyby nie fakt, że mamy do tego prawo za zgodą wydawcy).

Na spotkaniu 3 czerwca będziemy porozmawiać o biografiach artystów. Jak zawsze prosimy o wybranie najważniejszych cytatów i fragmentów wybranych biografii i odczytanie ich podczas spotkania Czytelni Słów (jesteśmy przecież miłośnikami głośnego czytania). Aktywnych uczestników nagrodzimy książkami.

Zapraszamy również tych, którzy chcą tylko posłuchać, a do Czytelni Słów dołączyć po wakacjach. Na następne wrześniowe spotkanie wybierzemy kolejny temat dyskusji: o jego wyborze zadecyduje większość Klubu Kochających Książki.

Organizatorzy: Stowarzyszenie Szukamy Polski oraz stowarzyszenie Akademia plus 50. Współorganizator: Książnica Podlaska im. Ł .Górnickiego w Białymstoku.

Spotykamy się w nowej siedzibie Książnicy Podlaskiej przy ul. Marii Skłodowskiej-Curie 14 A (VI piętro).

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s