W pustelni franciszkańskiej…

Album Erem jest fotograficznym zapisem pobytu Wojciecha Biegańskiego, artysty i fotografa, w pustelni franciszkańskiej, ukrytej w Puszczy Knyszyńskiej niedaleko wsi Jurowce. Nieistniejąca już Pustelnia na Burczaku była miejscem wyjątkowym, odosobnionym i odciętym od świata, a zarazem otwartym dla każdego, kto tego potrzebował. Rytm dnia wyznaczały tu: Eucharystia o świcie, godziny brewiarzowe, posiłki oraz praca, zaś przestrzeń eremu wypełniało przede wszystkim skupienie, cisza, pietyzm w sprawowaniu rytów i pobożność. Wydany w Wasilkowie album stanowi próbę przełożenia niezwykłej atmosfery tego miejsca na trzy języki: obrazu (fotografie Wojciecha Biegańskiego), poezji (wiersze Katarzyny Citko) oraz muzyki (dobrane w porządku Liturgii Godzin sugestie utworów z zakresu muzyki poważnej). Na trzy języki – angielski, niemiecki i hiszpański – przełożone zostały także wszystkie teksty znajdujące się w książce. Tak pomyślany tom jest przeznaczony, jak deklaruje autor zdjęć we wstępie, do spokojnej, uważnej lektury – niespiesznego „wtapiania się” w misterium miejsca, którego już nie ma. Erem zniknął wraz z rozpoczęciem prac nad budową drogi szybkiego ruchu w okolicach Jurowiec.

Na pytania Książnicy Podlaskiej: skąd pomysł na stworzenie albumu Erem oraz jakie były największe przeszkody napotkane w trakcie jego realizacji, Wojciech Biegański odpowiedział:

„Pomysł narodził się podczas rozmowy z ks. Jerzym Sokołowskim, proboszczem parafii w Jurowcach, i dotyczył utrwalenia na fotografiach ciekawego miejsca. Sporo czasu zajęło mi przekonanie Ojca Michała [franciszkanina opiekującego się pustelnią – przyp. KP], aby wyraził zgodę na realizację tego pomysłu. W ciągu jednego czy dwóch dni nie można poznać specyfiki miejsca ani go zrozumieć. Ojciec Michał obdarzył mnie pełnym zaufaniem. Miałem wolną rękę, mogłem poruszać się po klauzurze [zamknięta część domu zakonnego – przyp. KP], w której mieszkałem, i fotografować. Atmosfera miejsca udziela się w sposób niesamowity. Dopiero po bliższym poznaniu Ojca Michała oraz innych pustelników można przekonać się, jakimi niezwykłymi są ludźmi. Jedynym problemem były fotografie nocne wykonywane przy blasku świec.”

EREM
Fotografie: Wojtek Biegański; wiersze i teksty: Katarzyna Citko; przekład na jęz. hiszpański: Aránzazu Calderón Puerta, Tomasz Żukowski; jęz. niemiecki: Elżbieta Opic; jęz. angielski: Krzysztof Opic (wiersze), Krzysztof Prymak (teksty), Kirk S. Palmer (edytor językowy); propozycje utworów muzycznych: Anna Biegańska, Agata Biegańska; skład i oprac. graficzne: Urszula Kulesza; wydawca: Wojtek Biegański; druk i oprawa: Artsigma Białystok.
Wasilków 2015

Fot.: Wojtek Biegański

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s