Dyskusja o Henryku Sienkiewiczu…

Dlaczego powieści Henryka Sienkiewicza cieszą się niesłabnącą popularnością? Jakich bohaterów darzymy największym sentymentem? Nad tym zastanawiali się uczestnicy spotkania, które odbyło się 2 września w Książnicy Podlaskiej w Białymstoku. A uczestniczyli w nim uczniowie i nauczyciele z białostockich szkół średnich oraz osoby zainteresowane życiem i twórczością Henryka Sienkiewicza.

W programie znalazło się między innymi uroczyste odczytanie fragmentów „Quo vadis”. Piękną sienkiewiczowską prozę zaprezentowali Justyna Godlewska-Kruczkowska i Marek Tyszkiewicz – aktorzy Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku. To oni przekonująco wcielili się w postacie Ligii i Winicjusza – córki króla i wodza Ligów oraz żołnierza i patrycjusza, siostrzeńca słynnego rzymskiego arbitra elegancji. Oprócz tego wykład poświęcony Henrykowi Sienkiewiczowi wygłosiła Izabela Szymańska – kierownik Działu Zbiorów Specjalnych Książnicy Podlaskiej oraz przewodniczka turystyczna, która zwiedziła większość miejsc opisywanych przez w „Trylogii” (wśród nich znalazły się zamki w Polsce, na Litwie i Ukrainie).

Na koniec uczestnicy spotkania wzięli udział w konkursie poświęconym osobie Henryka Sienkiewicza. Autorzy poprawnych odpowiedzi otrzymali czytniki książek elektronicznych oraz publikacje Książnicy Podlaskiej. Spotkanie poświęcone polskiemu nobliście było również okazją do oficjalnego zaproszenia na Narodowe Czytanie „Quo vadis”, które odbędzie się 3 września na Rynku Kościuszki w Białymstoku (początek: godz. 14.00). Głównym organizatorem imprezy jest Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s