Dyskusja o Henryku Sienkiewiczu…

Dlaczego powieści Henryka Sienkiewicza cieszą się niesłabnącą popularnością? Jakich bohaterów darzymy największym sentymentem? Nad tym zastanawiali się uczestnicy spotkania, które odbyło się 2 września w Książnicy Podlaskiej w Białymstoku. A uczestniczyli w nim uczniowie i nauczyciele z białostockich szkół średnich oraz osoby zainteresowane życiem i twórczością Henryka Sienkiewicza.

W programie znalazło się między innymi uroczyste odczytanie fragmentów „Quo vadis”. Piękną sienkiewiczowską prozę zaprezentowali Justyna Godlewska-Kruczkowska i Marek Tyszkiewicz – aktorzy Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku. To oni przekonująco wcielili się w postacie Ligii i Winicjusza – córki króla i wodza Ligów oraz żołnierza i patrycjusza, siostrzeńca słynnego rzymskiego arbitra elegancji. Oprócz tego wykład poświęcony Henrykowi Sienkiewiczowi wygłosiła Izabela Szymańska – kierownik Działu Zbiorów Specjalnych Książnicy Podlaskiej oraz przewodniczka turystyczna, która zwiedziła większość miejsc opisywanych przez w „Trylogii” (wśród nich znalazły się zamki w Polsce, na Litwie i Ukrainie).

Na koniec uczestnicy spotkania wzięli udział w konkursie poświęconym osobie Henryka Sienkiewicza. Autorzy poprawnych odpowiedzi otrzymali czytniki książek elektronicznych oraz publikacje Książnicy Podlaskiej. Spotkanie poświęcone polskiemu nobliście było również okazją do oficjalnego zaproszenia na Narodowe Czytanie „Quo vadis”, które odbędzie się 3 września na Rynku Kościuszki w Białymstoku (początek: godz. 14.00). Głównym organizatorem imprezy jest Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s