Tomasz Jastrun „Osobisty przewodnik po depresji” – recenzja

26 kwietnia gościem Książnicy Podlaskiej będzie poeta, powieściopisarz i publicysta Tomasz Jastrun, autor m. in. „Osobistego przewodnika po depresji”. Książka ta to osobista, intymna, wzruszająca spowiedź człowieka, który od wielu lat zmaga się z depresją, uważnie obserwując spustoszenie, jakie choroba ta czyni w jego życiu .

6d2eb0bb0f17796257_1437133979692610_8609396633263529926_n

Jastrun pisze: „To, co jest najbardziej dojmującym problemem w depresji, oprócz bólu i cierpienia, to samotność. Ma ona wiele wymiarów i odcieni, podobnie jak wiele barw ma smutek i rozpacz depresji. Większość naszego istnienia zapełniamy aktywnością, żeby nie zostać sam na sam ze sobą, depresja w każdej chwili mówi – jestem”.

Książka Jastruna nie jest adresowana wyłącznie do osób chorych na depresję. Jego „przewodnik” to opowieść o współczesnym człowieku, próbującym zrozumieć siebie i świat; człowieku inteligentnym, wrażliwym, poszukującym sensu i prawdy w otaczającej go rzeczywistości.

Tomasz Jastrun w wyjątkowy sposób pokazuje, jak depresja – choroba trywializowana, niedostrzegana przez społeczeństwo, uznawana za fanaberię, kaprys lub psychiczne niedostosowanie – staje się symbolem ludzkiej samotności, egzystencjalnego naznaczenia; symbolem utraty tego, co pozwala odważnie spoglądać w przyszłość, widząc w niej nie zagrożenie, a szansę na spełnienie.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s