Wystawa “Europa w rodzinie. Ziemiaństwo polskie w XX wieku”

Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku, Instytut Pamięci Narodowej oddział w Poznaniu, Warszawie oraz Białymstoku, Polskie Towarzystwo Ziemiańskie zapraszają na wystawę “Europa w rodzinie. Ziemiaństwo polskie w XX wieku”.

Witold Lutosławski, Józef Czapski, Witold Gombrowicz i rotmistrz Witold Pilecki to słynne osobowości dwudziestowiecznej historii Polski i Europy. Co łączy tak różne postaci? Pochodziły one z rodzin ziemiańskich, których styl życia oparty był na określonych tradycyjnych wartościach. „Wyższe urodzenie pociąga za sobą przede wszystkim większe obowiązki, a nie tylko przywileje”, pisał w 1939 r. Wincenty Lutosławski. Ziemianie pełnili często rolę lokalnych liderów społecznych przyczyniając się do rozwoju gospodarczego i kulturalnego swoich regionów.

Wystawa_Europa_plakat_PCV_70x100T_final.jpg

Projekt wystawienniczy Instytutu Pamięci Narodowej i Polskiego Towarzystwa Ziemiańskiego „Europa w rodzinie. Ziemiaństwo polskie w XX wieku” opowiada o zniszczeniu tej grupy społecznej w latach 1939-1945 przez totalitaryzmy nazistowski i sowiecki, o jej wywłaszczeniu przez komunistyczny system władzy i rozproszeniu ziemiańskich rodzin po całym świecie. Autorzy chcą pokazać zbiorowy portret ziemian, przybliżyć historie konkretnych rodzin, aby każdy mógł zastanowić się nad stratą, jaka nastąpiła wraz z likwidacją tej warstwy społecznej.

Wystawa jest dwujęzyczna, angielsko-polska i będzie można ją oglądać do 28 kwietnia 2017.

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s