III Międzynarodowa Konferencja Naukowa z cyklu: „Odessa i Morze Czarne. Polsko-Ukraińskie związki kulturowe”

W dniach 4-5 maja 2017 roku odbędzie się w Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku III Międzynarodowa Konferencja Naukowa z cyklu: „Odessa i Morze Czarne. Polsko-Ukraińskie związki kulturowe”. Hasło tegorocznej sesji brzmi: „Muzyka i opera w polsko-ukraińskim dialogu literackim i kulturowym”. Organizatorami konferencji są: Książnica Podlaska, Odeski Narodowy Uniwersytet im. Ilii Miecznikowa (wraz z uniwersytecką biblioteką, z którą Książnica współpracuje), a także Wydział Filologiczny Uniwersytetu w Białymstoku. Spotkanie w Białymstoku jest też pokłosiem podpisanego w 2017 roku porozumienia pomiędzy Biblioteką Uniwersytetu w Odessie oraz Książnicą Podlaską.

Bezpośrednim impulsem tegorocznej konferencji pozostają w głównej mierze historyczne związki miast polskich z Odessą. Nie zapominajmy wszak, że inicjatorem słynnego odeskiego Konserwatorium był Polak, Witold Maliszewski (1873–1939), a liczni muzycy z Odessy występowali często w Polsce. Oba miasta, Białystok i Odessę, łączy przecież wspólna pasja operowa. Słynna Opera Odeska znana jest na całym świecie. W 2012 roku otwarto natomiast w Białymstoku gmach Opery i Filharmonii Podlaskiej (notabene przy ulicy Odeskiej 1).

Clipboard02

Zagadnienia badawcze nadchodzącej konferencji dotyczyć będą przede wszystkim: literackich świadectw ukraińsko-polskich związków muzycznych; opery jako tematu, motywu w utworach literackich pogranicza kulturowego polsko-ukraińskiego; historii ukraińsko-polskich kontaktów muzycznych; muzyki i opery w literaturze ukraińskiej i polskiej w kontekście wzajemnych związków kulturowych Polski oraz Europy Środkowej i Wschodniej; motywów ukraińskich i polskich w libretcie operowym, jak również opery, muzyki, teatru muzycznego w krajach Europy Środkowo-Wschodniej, nad Bałtykiem i Morzem Czarnym.

Pierwszego dnia konferencji (4 maja) planowanych jest 17 wystąpień prelegentów z Polski i Ukrainy. Uczestników spotkania uroczyście powitają: Pani Jolanta Gadek (dyrektor Książnicy Podlaskiej) oraz prof. Jarosław Ławski (dziekan Wydziału Filologicznego Uniwersytetu w Białymstoku). Drugiego dnia sesji odbędzie się zaś – dedykowana specjalnie dla ukraińskich gości – wycieczka śladami kulturalnego dziedzictwa Białegostoku i Podlasia. Pokłosiem konferencji będzie monografia zbiorowa. Z materiałami z poprzedniej sesji można się zaś zapoznać – w wydanym przez Książnicę Podlaską – tomie zatytułowanym Odessa w literaturach słowiańskich. Studia (Białystok–Odessa 2016).

Obrady odbędą się w Gmachu Głównym Książnicy Podlaskiej (ul. M. Skłodowskiej-Curie 14 A), w audytorium na VI piętrze. Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy!

Program konferencji dostępny na stronie: www.ksiaznicapodlaska.pl

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s