Sylwetka Felicji Raszkin-Nowak – wernisaż wystawy

Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku zaprasza na wernisaż wystawy poświęconej Felicji Raszkin-Nowak – dziennikarki, reżyserki, pisarki.

FELICJA RASZKIN – NOWAK (1924-2015) dziennikarka, reżyserka, pisarka.

Urodziła się w Warszawie, ale rodzinnie związana była z Białymstokiem, z którego pochodzili jej rodzice i w którym mieszkali jej dziadkowie, bliżsi i dalsi kuzyni. Jej wujem był Jakub Szapiro – dziennikarz, sławny białostocki esperantysta. Po wybuchu II wojny światowej wraz z rodzicami znalazła się w Białymstoku. W 1941 r. Niemcy rozstrzelali jej ojca w lesie na Pietraszach razem z wujem Jakubem Szapiro i 5000 innych Żydów. Z mamą i babcią przez 2 lata żyła w białostockim getcie. Udało się jej uciec z niego tuż przed jego likwidacją. Ukrywała się w jednej z podbiałostockich wsi w rodzinie zaprzyjaźnionego gospodarza. Z całej – licznej – rodziny oprócz niej przeżyła wojnę jeszcze tylko jedna osoba.Po wydarzeniach marcowych (na początku lat 70.) wyjechała do Kopenhagi. Współpracowała z Radiem Wolna Europa, propagowała
w Danii polską literaturę.Swoje przeżycia spisała w książce Moja gwiazda (1991). Wspomnienia opatrzyła dedykacją: „Pamięci Tych – którzy dali mi życie i Tych – którzy je ocalili”.

Wystawa realizowana jest w ramach X edycji Festiwalu Kultury Żydowskiej „Zachor – Kolor i Dźwięk” (9-13.06.17 Białystok), organizowanego przez Centrum Edukacji Obywatelskiej „Polska-Izrael” oraz Gminę Wyznaniową Żydowską w Warszawie. Towarzyszyć jej będzie również VI Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Żydzi Wschodniej Polski: Edycja szósta: Żydzi Białostoccy: od początków do 1939 roku. Kontekst środkowoeuropejski”( 12-13.06.17). Fotografie będzie można oglądać do 26 czerwca b.r.

12 czerwca 2017 (poniedziałek)

godz. 9:00

Galeria Parter Książnicy Podlaskiej, ul. Marii Skłodowskiej-Curie 14 A

WSTĘP WOLNY

Fot. Archiwum rodzinne F.Raszkin-Nowak

FELICJA WYSTAWA AFISZSerdecznie zapraszamy!

www.ksiaznicapodlaska.pl

facebook.com/ksiaznicapodlaska

bialystok.jewish.org.pl

warszawa.jewish.org.pl

wschodzachod.uwb.edu.pl/

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s